sample-ad

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu İstanbul temsilcisi GÜÇLÜDER ortaklığı ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Cemil Bilsen Konferans salonunda 30 Ekim Cuma günü başlayan Uluslararası 3. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresinde birinci gün tamamlandı. 31 Ekim Cumartesi günü de devam edecek olan kongrede;

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Eskiden enfeksiyon hastalıkları, yaralanmalar ve acil travmalar vardı, şimdi artık bulaşıcı olmayan hastalık grubu tüm dünyada artıyor. Nedir bunlar? Kanser, kronik hastalıklar ve obezite. Ölümlerin üçte ikisi artık bu bunlardan oluyor. Bakanlık olarak biz bu 3 hastalıkla mücadelede doğru beslenmeyi önümüze aldık ve vatandaşlarımıza doğru beslenme algısını oluşturmak için çalışacağız” dedi.

“3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi” İstanbul Üniversitesi’nde başladı. Kongrede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu. Emine Erdoğan mesajında, kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Kimyasallarla kuşatıldığımız modern dünyada, büyük çelişkiler içinde yaşıyoruz. Dünya bir yandan obezite ile mücadele ederken diğer yanda açlık ve yoksullukla pençeleşiyor. Yılda 10 milyon insanın açlıktan öldüğü bir dünyada 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. İnsanlar hayatın kaynağı temiz suya dahi ulaşmakta güçlük çekiyor. Böyle bir dünyada kapsamlı yönleri olan helal ve sağlıklı gıda konusu gündeme getirdiğiniz için sizlere ve kongrede emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş ise kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, helal ve sağlıklı gıdanın İslam’daki yerini anlattı. Alınan her türlü gıdanın organları etkilediğini ifade eden Gümüş, bugün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıkların giderek arttığına dikkati çekti.

Gümüş, şöyle konuştu:

“Eskiden enfeksiyon hastalıkları, yaralanmalar ve acil travmalar vardı, şimdi artık bulaşıcı olmayan hastalık grubu tüm dünyada artıyor. Nedir bunlar? Kanser, kronik hastalıklar ve obezite. Ölümlerin üçte ikisi artık bunlardan oluyor. İnsanlar bu hastalıklardan ölüyor. Bakanlık olarak biz bu 3 hastalıkla mücadelede doğru beslenmeyi önümüze aldık ve vatandaşlarımıza doğru beslenme algısını oluşturmak için çalışacağız. Eğer doğru beslenirsek kanser, obezite ve kronik hastalıklardan büyük oranda kurtulacağız. Doğru beslenme, hareketli yaşam ve sağlıklı yaşam kültürü adı altında bir konsepti de gündemimize alıyoruz. Bugün obeziteyle mücadele noktasında, artık obez olduktan sonra obezite cerrahisi yapılıyor. ‘Midenin yarısı alalım’ deniyor. Neden? ‘Yemesin’ Bundan önce bir beslenme kültürünü ortaya koymamız gerekiyor. Türkiye’de doğru beslenme noktasında çalışmaları başlattık. Özellikle ilkokulda çocukların kantinlerine müdahale ettik ve sağlıksız gıdaları dışarı aldık. “

– “Helal akreditasyon”

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir de, bu kongreden insanlık ve İslam dünyası adına önemli sonuçlar çıkacağını söyledi. 1980’lerden bu yana helal konusunun ele alındığını hatırlatan Bozdemir, bugün dünyanın temel sorununun obezite olduğunu ve insanların genetiği bozulmamış ürünleri kullanmaya çalıştığını anlattı.

Bozdemir, TSE’nin helal belgelendirme yapan bir kamu kuruluşu olduğunu ve enstitünün başkanının aynı zamanda İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Başkanı olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla enstitünün ağır bir sorumluk taşıdığını anlatan Bozdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Helal belgelendirmenin SMIIC standartlarına uygun olarak onun referansı alınarak bugün dünyada uygulamalarının yapılmasını arzu ediyoruz. Dünyada birçok helal belgelendirme yapan ancak akreditasyon zinciri kapsamında olmayan farklı uygulamalar görüyoruz. Sadece ticari yaklaşımlarla yapılan sertifikasyon işlemleri de var. Bu açıkçası bizi tedirgin ediyor. Biz sertifikasyonun akreditasyon zinciri kapsamında yapılmasını istiyoruz. Bu akreditasyon zincirinin SMIIC içerisinden yapılan bir akreditasyon kapsamında yürütülmesini diliyoruz. Çünkü 32 İslam ülkesi buraya üye olmuş ve bu konuda ağırlıklı otorite bu. İnşallah 2016 yılının ocak ayı itibariyle helal akreditasyon konusunda başlangıcı yapacağız.”

– “Obezite yüzyılın salgını”

3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi Başkanı Prof. Dr. Ender Erdoğan da kongrenin amacını anlattı. Erdoğan, insanlığın bir taraftan obezite ile mücadele ederken, diğer taraftan da bir sürü diyet önerileriyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Erdoğan, bu konuda kafa karışıklığını gidermek, insanlığa neler yapılacağını göstermek amacıyla ilim adamlarını kongreye tartışmaya çağırdıklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Doğal ve sağlıklı olanı tercih ederken, helalliğe de dikkati çekmek isteyen platformumuz bu kongre için ana temayı helal ve sağlıklı beslenmede farkındalık ve sürdürülebilirlik olarak belirlemiştir. Obezite de yüzyılın salgını olarak ifade ediliyor. Bu tehlikeyle baş edebilmek için insanlık ömür boyu bir diyetle yüz yüze kalıyor. Bu kongrede ilim adamları bu konuları tartışacak ve bir sonuç bildirgesiyle topluma güçlü mesajlar vereceğimizi umuyoruz.”

Kongrede konuşmacılar arasında yer alan Anadolu Ajansı Pazarlama ve Satış Yöneticisi Zemçi Somuncu da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çocuk beslenmesinde medyanın rolü” adlı bir sunum gerçekleştireceğini belirtti. Anadolu Ajansı’nın sağlık haberlerine önem verdiğine dikkati çeken Somuncu, şunları söyledi:

“İnsanın helal, sağlıklı ve doğal beslenmesi gerekiyor. Çocuklara yönelik yayın yapan kuruluşların hepsi, sağlık haberlerini çok önemsiyor. Medya takip merkezinden aldığım veriler de bin 549 yayın organında, çocukların beslenmesiyle ilgili çıkan reklam adedi; 1 Ocak 2015’ten 23 Eylül 2015’e kadar 56 bin olarak açıklanıyor. Bu haberlerin hepsinin reklam olarak yayınlandığını düşünüyor olsaydık, toplamda 9 aylık süreçte medyaya 70 milyon dolara yakın bir reklam verilmiş olacaktı. Bu sağlık haberlerine çocuklar maruz kaldığında bunun etkisinin ne kadar geniş olduğunu düşenebilirsiniz. 53 televizyon kanalında da yayınlanan sağlık haberlerinin reklamsal değeri, yaklaşık 130 milyon dolar. Bu da insanların sağlık haberlerini ne kadar dikkatle izlediğini ve medyanın buna ne kadar çok yer verdiğini görüyoruz. Bu noktada da medyaya çok iş düşüyor. Anadolu Ajansı olarak aylık verdiğimiz sağlık haberleri ortalaması 300’dür. En doğru, en ciddi ve en az spekülasyona açık haberleri vermeye çalışıyoruz. Çünkü sağlık haberleri yorumlamaya ve insanlarda hurafe oluşturmaya açık haberler olduğu için çok daha hassasız.”

“Doğal ve Sağlıklı Beslenme”, “Mali ve Siyasi Boyutlarıyla Helal Gıda ve Helal Gıda Temininde Sürdürülebilirlik”, “Obezite ile Mücadelede Tıbbi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Uygulamalar”, “Çocuk, Medya ve Beslenme Eğitimi” konularının ele alındığı kongre tamamlanmıştır.

 

Facebook Comments

Post a comment